Yozgat Bozok Üniversitesi

AÇIK ERİŞİM ARAŞTIRMA KAYNAKLARI

Arama Motoru Adı Açıklama

Acar Index

Akademik Araştırmalar İndeksi (Acarindex.com), internet üzerinde yayınlanan yerli ve yabancı akademik çalışmaların dizinlendiği ücretsiz bir kaynaktır. 'Akademik araştırma' ve 'makale arama' kapsamında hizmet veren Acarindex.com, veritabanında barındırdığı 'hakemli dergi' ve on binlerce 'makale' ile her gün binlerce araştırmacıya hizmet vermektedir. Acarindex.com'da makalelere yorum yapabilir, sosyal ağlarda paylaşabilir ve üye olarak yeni sayı ve makalelerinizi ekleyebilirsiniz. Türkiye başta olmak üzere dünya genelinden aylık ortalama 100 bin araştırmacıya akademik yayınlara erişim hizmeti veren Acarindex.com, alanında sayılı siteler arasındadır ve arşivinde barındırdığı 430'u aşkın akademik dergi ve on binlerce akademik makale ile araştırmacılara geniş ve derin akademik çalışma imkânı sağlamaktadır.

Aperta

(TÜBİTAK Açık Arşivi)

TÜBİTAK desteği ile yürütülmekte/sonuçlanmış olan projelerin sonuçlarını içeren herhangi bir sunum veya yayın (makale, kitap, bildiri, tez vb.) ile bunlara ait araştırma verileri, TÜBİTAK ilgili birimleri ile enstitülerinde çalışanlar tarafından üretilen TÜBİTAK adresli yayınlar ile bunlara ait araştırma verileri, UBYT'den teşvik almış olan Türkiye adresli yayınlar ile bunlara ait araştırma verileri ile Türk Ulusal e-Bilim e-Altyapısı (TRUBA) projesi kapsamında yapılan yayınlara ait veriler ile bu yayınlara ait araştırma verileri, TÜBİTAK Akademik Dergilerinde yayınlanan makaleler ile bu makalelere ait araştırma verilerinin uygun bir veri tabanı yapısı içerisinde uzun süreli saklandığı, korunduğu, yönetilebildiği, taranabildiği ve ücretsiz erişim sağlayan bir açık arşivdir.

BASE

Biefeld Üniversitesi tarafından hazırlanmış olan çok disiplinli akademik bir arama motorudur.
DergiPark TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, Türkiye'de yayınlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunan online dergi platformudur.
Directory of Open access Books (DOAB) Açık Erişimli e-kitaplar
Directory of Open access Journals (DOAJ) Açık Erişimli e-dergiler

FAOLEX

Gıda, tarım ve doğal kaynakların yönetimine ilişkin kapsamlı ve güncel, ulusal yasa, yönetmelik ve politikaların yer aldığı dünyanın en büyük çevrimiçi havuzlarından biri olan Faolex, yasama ve politika veri tabanıdır. FAOLEX kullanıcıları, her bir metinle ilgili özetlere ve indeksleme bilgilerine, ayrıca veri tabanında yer alan mevzuat ve politikaların tam metnine doğrudan erişim hakkına sahiptir.

FINDARTICLES  Akademik ve genel konulu milyonlarca elektronik kaynağa tam metin erişim olanağı sunar.
Google Scholar Akademik literatürde (makale, bildiri, tez, kitap, teknik rapor v.b.) arama imkanı sağlayan bir arama motorudur.
HARMAN (Türkiye Akademik Arşivi) TÜBİTAK ULAKBİM’de geliştirilen Türkiye Akademik Arşivi (Harman), ulusal arşivler, dergiler (veri sağlayıcılar) ile arama motoru servisleri (servis sağlayıcılar) arasında ilişki kurarak, uluslararası standartlara uygun olarak gereksinim duyulan içeriğe erişim sağlayan üst veri harmanlama yazılımıdır.
HATHI TRUST 17 milyondan fazla sayısallaştırılmış öğeye erişim sağlayan dijital bir kütüphanedir.
Internet Archive Akademik ve genel konulu pek çok e-kitaba ve e- kaynağa erişim sağlayan bir elektronik kaynak platformudur.
İSAM

Açık erişim olarak kullanılabilen Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM) Kütüphanesi veri tabanları üye olmadan ve ücret ödemeden kullanıma açıktır.

 

Dokümantasyon Veri Tabanına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

İlahiyat Makaleler Veri Tabanına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Osmanlı Salnameleri Veri Tabanına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Osmanlıca Makaleler Veri Tabanına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Risaleler Veri Tabanına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Makaleleri Veri Tabanına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

OCLC Dijital koleksiyonların toplu katalog özelliğini taşır ve 12 milyona yakın dokümana erişim sağlar.
OpenAIRE Akademik ve genel konulu milyonlarca elektronik kaynağa tam metin erişim olanağı sunar.
OpenDissertations Yurtdışında üretilen tezlere erişim imkanı sunan uluslararası tez arşivi platformudur.
PUBMED PubMed, ücretsiz bir biyomedikal veritabanıdır. Sitede yer alan başvuru kitapları moleküler biyoloji, genetik ve tıp bilimleriyle ilgili konulara ışık tutmaktadır.
Science.gov Amerika Birleşik Devletleri'nin bilim, bilgi ve araştırma sonuçlarını sunan bir elektronik kaynak platformudur.
TO-KAT (Ulusal Toplu Katalog) Ülkemizde bulunan kütüphanelerin koleksiyonlarında tarama yapmayı sağlayan ulusal toplu katalogdur.
TR-DİZİN TR Dizin; Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler temel konularında, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mühendislik, Temel Bilimler, Sağlık Bilimleri, Veterinerlik, Sosyal ve Beşeri Bilimler alt konu alanlarında dergilerden oluşmaktadır. Dizinde yer alan dergilerin makalelerine ait bibliyografik bilgilerin (makale adı, yazar, öz vs.) yanı sıra makale tam metinlerine de erişilebilmektedir.
Virtual Library Virtual Library, Web'in en eski kataloğudur. Tim Berners-Lee tarafından 1991'de CERN'de başlatılmıştır.
YÖK Tez Merkezi Ülkemizde üretilen tezlere erişim imkanı sunan ulusal tez arşivi platformudur.
YÖK Dersleri Yeni YÖK’ün 2020 yılı hedefleri arasında yer alan “YÖK Dersleri Projesi” kapsamındaki hazırlıklar tamamlanmış olup, üniversiteler tarafından üretilen dijital ders içerikleri YÖK Dersleri Platformu (Yükseköğretim Kurumları Dersleri) adı verilen web ara yüzünde bugün itibariyle üniversite öğrencilerinin açık erişimine sunulmuştur. Yardım Dokümanı İçin Tıklayınız.

Gazeteden Tarihe Bakış 

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, “Gazeteden Tarihe Bakış Projesi” kapsamında 1928-1942 yılları arasında yayınlanmış 55 ayrı başlıktaki yerel ve ulusal gazeteye ait arşivinden oluşmaktadır.