Yozgat Bozok Üniversitesi

ABONE VERİTABANLARI

VERİTABANI DOKÜMANLAR AÇIKLAMA
AYEUM  

Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur.

AYEUM, Online Bilimsel Araştırma Yöntemleri Eğitimleri kapsamında Nvivo, SPSS, EndNote, Maxquda, Karma Yöntem Eğitimleri, CMA, Meta Analizi, Nitel Araştırma Yöntemleri, Sağlık Bilimleri için Vaka Temelli İstatistik başta olmak üzere bilimsel araştırma yöntemleriyle ilgili 110 farklı online eğitim sunmaktadır. Kullanıcılar tablet veya telefonlarından 7 gün 24 saat kesintisiz derslere ulaşabilirler. AYEUM tarafından sunulan altyapı Android ve IOS tabanlı tüm cihazlarla uyumludur.

BookCites  

Bookcites ile size yapılmış atıfları bulabilir ve başlıklarda arama yapabilirsiniz.

Bookcites profilinizde, yayınlarınıza ve eserlerinize yapılan atıflarınızı detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Cambridge Books Online (SMT Collection)   Cambridge Books Online SMT (Science, Medicine, Technic) paketini içeren bir e-kitap platformudur. Cambridge Üniversitesi ve ortak yayınevleri tarafından yayınlanan bilim, teknoloji, ve tıp konularında e-kitaplara tam metin erişim sağlar. 
Complete Anatomy  

Aşağıda detay bilgileri verilen bu anatomi platformuna ÖĞRENCİLERİN erişebilmesi için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda adım adım anlatılmıştır. 1000 öğrenci erişimi için İngilizce aktivasyon detayı ekte ayrıca yer almaktadır.  

Complete Anatomy Eğitim videosuhttps://youtu.be/laEAxhKdNbQ 

Erişim: (ÖĞRENCİLER İÇİN)

 1. Adım: Bilgisayarınıza/Tabletinize/Akıllı Telefonunuza ücretsiz uygulamasını indirin ve aplikasyonu cihazınızın uygulamaları içinden açın.

iPhone için tıklayınız.

iPad için tıklayınız.

MAC bilgisayar için tıklayınız.

Windows bilgisayar için tıklayınız.

Android cihazlar için tıklayınız.

      2. Adım: Bir hesap oluşturun.

Sağ-üst köşede Get Started’e tıklayıp “sign up for free” seçeneğiyle kurumsal e-posta adresinizi (…@ogr.bozok.edu.tr) kullanarak bir hesap oluşturun ve kaydınızı tamamlayın.

Profil detay bilgilerini de girdikten sonra bir onaylama emaili alacaksınız.

Mail kutunuza giderek gelen email içindeki onay butonuna basınız.

  3. Adım: Erşim kodunu aktif edin (Redeem Code). (Kodu kütüphaneden ya da hocalarınızdan temin ediniz)

Aplikasyon içinde Settings (Ayarlar) menüsünden My Accounts (Hesabım) kısmına girip Settings (Ayarlar) menüsünden My Accounts (Hesabım) kısmına girip yukarıdaki uygun erişim kodunuzu girin Redeem butonunu tıklayın ve ekrandan çıkış yaparak Complete Anatomy’i kullanmaya başlayabilirsiniz.     

 

Aşağıda detay bilgileri verilen bu anatomi platformuna AKADEMİSYENLERİN erişebilmesi için; takip edilmesi gereken adımlar aşağıda adım adım anlatılmıştır. Akademisyen erişimi için İngilizce aktivasyon detayı ekte yer almaktadır.  

Complete Anatomy Eğitim videosuhttps://youtu.be/laEAxhKdNbQ 

20 dakikalık özet kullanım videosu: Complete Anatomy for educators:https://vimeo.com/315474335/56c6d8c44b

 

Erişim: (AKADEMİSYENLER İÇİN)

 1. Adım: Bilgisayarınıza/Tabletinize/Akıllı Telefonunuza ücretsiz uygulamasını indirin ve aplikasyonu cihazınızın uygulamaları içinden açın.

iPhone için tıklayınız.

iPad için tıklayınız.

MAC bilgisayar için tıklayınız.

Windows bilgisayar için tıklayınız.

Android cihazlar için tıklayınız.

    2. Adım: Bir hesap oluşturun.

Sağ-üst köşede Get Started’e tıklayıp “sign up for free” seçeneğiyle kurumsal e-posta adresinizi (…@bozok.edu.tr ya da … @yobu.edu.tr) kullanarak bir hesap oluşturun ve kaydınızı tamamlayın. Profil detay bilgilerini de girdikten sonra bir onaylama emaili alacaksınız. E-posta kutunuza giderek gelen email içindeki onay butonuna basınız.

  3. Adım: Erşim kodunu aktif edin (Redeem Code).  

Aplikasyon içinde Settings (Ayarlar) menüsünden My Accounts (Hesabım) kısmına girip Settings (Ayarlar) menüsünden My Accounts (Hesabım) kısmına girip yukarıdaki uygun erişim kodunuzu girin Redeem butonunu tıklayın ve ekrandan çıkış yaparak Complete Anatomy’i kullanmaya başlayabilirsiniz.     

 HiperKitap

Tanıtım Dosyası

Web Kullanım Kılavuzu

Mobil Kullanım Kılavuzu

Hiperkitap, 30.000’den fazla Türkçe içeriğe sahip dijital e-kitap veritabanıdır. Portföyünde Türkiye’nin öncü yayınevlerinden Yapı Kredi, Yeditepe, İz, Siyasal Kitabevi, Ekin, Büyük Doğu, Ezgi, KODLAB, Arıkan, Dharma, Hece, Hayat ve Eflatun Yayınları gibi 400’ü aşkın yayıncı yer almaktadır. Edebiyattan sanata, matematikten bilişime 29 kategoride binlerce kitaba dilediğiniz anda, dilediğiniz yerden erişim imkânı sağlar.

Hiperkitap, e-kitapların üzerine not alma, önemli görülen yerlerin altını çizme, telif haklarına uygun olarak paylaşabilme ve çıktı alabilme gibi olanaklar sunmaktadır. Dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden web ya da mobil platformlar aracılığıyla binlerce kitaba erişebilirsiniz.

İdeal Online

Din Bilimleri

  İdealonline Din Bilimleri alan kitaplarını bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır. İçeriğinde 1500'den fazla Din Bilimleri alan kitabı bulunmaktadır.

İdealOnline

Süreli Yayınlar

 

İdealonline Süreli Yayınlar, Popüler ve Akademik Süreli Yayınları bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

İdealonline içerisinde Türk Dünyasının önde gelen dergileri de yer almaktadır. İçeriğinde 1.000+ Süreli Yayın, 17.000+ Arşiv Sayısı, 155.000+ Tam Metin Makale bulunmaktadır.
 

İdeal Online

Tıp Kitapları

 

İdealonline Tıp Kitapları, Tıp kitaplarını bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

İdealonline farklı yayınevlerinden  400' den fazla Tıp alan kitabını bir araya getirerek araştırmacılara sunmaktadır.

Lehçediz  

Lehçediz.com Türk Edebiyatının tüm tarih ve çağdaş metinleri üzerinde veriler sunan veri tabanıdır. Lehçediz, içerisinde yer alan 3.000 metnin her bir kelimesi ayrı ayrı anlamlandırılmış ve gruplandırılmıştır. Artık kalın sözlükleri taşımadan; bilimsel araştırmalar için binlerce sayfa çevirmeden saniyeler araştırmalar sonuçlandırılmaktadır. Sadece internet erişimi olan bir cihaz ile bilimsel bir kitap veya makale için binlerce veri elde edebilmektedir. Tarih ,Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe, Çağdaş Türk Lehçeleri, Kütüphanecilik eski kimya, eski biyoloji, eski tıb araştırmaları için metinler üzerinde araştırma ihtiyacı olan tüm bölümler için önemli bir kaynaktır.

MathSciNet   MathSciNet veritabanı, Matematik ve matematiğin uygulama alanları olan mühendislik, fizik, bilgisayar vb. konularda tüm dünyada yayınlanan makale eleştirilerine ait bibliyografik bilgileri içermektedir. 
Piri LİBDİS  

Libdis akademisyen ve araştırmacıların akademik yayın ihtiyaçları için özelleştirilmiş koleksiyonlar sunan bir akademik veri tabanıdır.

SOBIAD Atıf Dizini Kullanım Kılavuzu Sobiad Atıf Dizini, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri , Sağlık Bilimleri alanlarında yayınlanan toplamda 1327 derginin indekslendiği,atıflarının bulunduğu bir veri tabanıdır ve aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir.
Springer e-Kitap  

Springer’ın eKitap koleksiyonlarının kendilerine ait erişim linkleri aşağıdadır.

Turcademy

Tanıtım Broşürü

 

Kullanım Videosu

Turcademy veri tabanı içeriğinde Türkçe ders/akademik kitaplarının bulunduğu Türkçe içerikli akademik bir veri tabanıdır. İçeriğinde Doğa bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Müzik ve Güzel Sanatlar, Hukuk ve Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere 6 farklı kategori bulunmaktadır. Turcademy veri tabanı içerisinde Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Dora Yayınevi, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Müzik Eğitimi Yayınları, Palme Yayınevi ve Pegem Akademi Yayıncılığa ait 5760+ kaynak bulunmaktadır.

 

Turcademy’den kitap indirmek için:

 1. Turcademy kayıt olun.

  • Kayıt esnasında e-posta bölümüne kurum uzantılı (örnek@kurum.edu.tr) mail adresinizi yazın.

  • Kayıt olduğunuz e-posta adresinize gelen aktivasyon mailini onaylayın.

 2. Turcademy’e kayıt olduğunuz e-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile giriş yapın.

 3. Hesabım, Lisans ve İndirme bölümünden; kullandığınız her cihaz için bir seferlik lisans ve yazılım indirmeniz gerekmektedir.

  • Yazılım İndirme seçeneğinden kullandığınız işletim sistemine uygun olan yazılımı indir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz yazılımı çalıştırın ve bilgisayarınıza kurun.

  • Yazılım kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, lisans indirme bölümünden lisansınızı indirin.

  • Bilgisayarınıza indirdiğiniz lisansa çift tıklayın. Bir süre bekledikten sonra lisansınızın tanımlandığına dair bilgilendirme ekranı açılacaktır.

 4. İndirmek istediğiniz kitabın başlığına tıklayın

 5. İndir butonuna tıklayın.

 6. Karşınıza gelen ekranda indirme işlemine devam et butonuna tıklayınız.

 7. Kitap 3 gün süreyle bilgisayarınıza indirilmiştir.

UpToDate Advanced

UpToDate Yardım Dokümanları

 

UpToDate Advanced Sunumu

 

UpToDate Advanced İçerik Bilgileri

 

UpToDate Broşürü

 

UTD Advanced - Pathways İçerik Listesi

 

UTD Advanced - Lab Interpretations İçerik Listesi

 

UpToDate Advanced Kullanıcı Kılavuzu

 

UpToDate Mobil Erişim Kılavuzu

 

UptoDate Kayıt Videosu

UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüze sahip bir veritabanıdır. UpToDate; doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. UpToDate veri tabanı, 25 Uzmanlık alanında, 6700’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 11.600’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayalı bir klinik karar destek sistemidir. 
Vidobu   Vidobu içerisinde kişisel gelişim, mesleki gelişim, bilişim teknolojileri, fotoğrafçılık, grafik tasarım, web tasarım, programlama, 3D ve animasyon, video montaj ve düzenleme kategorilerinde; başlangıç seviyesinden ileri düzeye kadar 10.000'den fazla eğitim videosu bulunmaktadır.
Wikilala Tanıtım Dokümanı

Wikilala matbaanın icadından sonra basılmış Osmanlıca (1729-1928) ve Erken Cumhuriyet Dönemi (1923-1950) metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde günümüz Türkçesiyle "arama" yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir.

 • Gazeteler: 1 milyon sayfaya yakın ulusal ve yerel Osmanlıca ve Türkçe gazete sayfasında tam metin arama yapabilirsiniz.
 • Dergiler: Edebiyattan ekonomiye, sosyolojiden teknolojiye onlarca kategoride 750 bine yakın dergi sayfasında tam metin arama yapabilirsiniz.
 • Kitaplar: Edebiyattan sanata, tarihten bilime onlarca kategoride 500 bine yakın kitap sayfasında tam metin arama yapabilirsiniz.