Yozgat Bozok Üniversitesi

DUYURULAR

Wiley AE Makale Yayımlama Anlaşması

Üniversitemizin Değerli Mensupları,

 

Geçtiğimiz dönem içinde bilgilendirmesi yapıldığı gibi, Wiley yayınevine ait Altın Açık Erişim Dergiler (tüm makaleler açık erişimli olarak yayımlanır ve APC bedeli ödeme zorunluluğu vardır) ile Hibrit Açık Erişim Dergilerin (APC bedeli ödenirse makale açık erişimli yayımlanır,  APC bedeli ödenmez ise makale kapalı yayımlanır) makale değerlendirme süreçleri birbirinden farklılık göstermektedir:

 

Altın Açık Erişim (AE) bir dergiye makale gönderildiğinde (submission); yazarın istemesi halinde, ilgili makale TÜBİTAK – Wiley AE Anlaşması kapsamında ULAKBİM hesabına düşer ve AE yayımlanması için onay verme/vermeme süreci tamamlanır. Başvurusu yapılan bir makale için, söz konusu anlaşma kapsamında ULAKBİM tarafından AE yayımlanmasına onay verilsin ya da verilmesin, ilgili makale editör değerlendirmesine gider, eğer makale kabul edilirse; ULAKBİM tarafından AE onayı verilmiş ise APC bedeli TÜBİTAK tarafından ödenir, eğer AE onayı verilmemiş ise APC ücreti yazar ya da başka bir fon sağlayıcı kişi/kurum tarafından ödenir.

 

Hibrit bir dergiye makale gönderildiğinde; editör değerlendirmesinden sonra yayına kabul edilen makaleler, yazarın istemesi halinde, AE yayımlanmasına yönelik onay işlemi için ULAKBİM hesabına düşer. ULAKBİM tarafından AE onayı verilirse, APC bedeli ULAKBM tarafından ödenir ve makale AE olarak yayımlanır. Eğer, ULAKBİM tarafından AE onayı verilmez ise APC ücreti yazar ya da başka bir fon sağlayıcı kişi/kurum tarafından ödenirse AE olarak yayımlanır, aksi taktirde makale kapalı olarak yayımlanır.

 

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

 

--

Yozgat Bozok Üniversitesi

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

27.02.2024 10:36